Kurs Litecoina (LTC) notowany w PLN, USD, GBP, EUR, BTC

Litecoin jest dość popularną i często wymienianą nawet obok samego Bitcoina kryptowalutą. I nie jest tak bez powodu, gdyż znajduje się na rynku nie od dziś. Powstała w roku 2011, a przez wielu nazywana jest młodszym bratem BTC lub cyfrowy srebrem kryptowalut. Twórcą projektu jest Charlie LEE. Stworzył on Litecoin z myślą o mikrotransakcjach. Litecoin wyróżnia się znacznie krótszym czasem potrzebnym do potwierdzenia transakcji.

Czym jest kryptowaluta Litecoin?

Litecoin opiera się na algorytmie Scrypt, który umożliwia wykopywanie waluty za pomocą zarówno procesorów, jak i kart graficznych. Jeden blok jest wykopywany średnio co 2.5 minuty. Za każdy otrzymuje się określoną wartość Litecoinów, która zmniejsza się o połowę co 840 000 bloków.

Budowa i charakterystyka

Konstrukcja Litecoina jest bardzo zbliżona do tego, co proponuje Bitcoin. Jednak z tą różnicą, że potrafi on obsłużyć o wiele więcej transakcji niż jego pierwowzór. Dzięki temu również ci, którzy wysyłają monety do drugiego użytkownika sieci, szybciej dostają potwierdzenie ich otrzymania.

Dużą zaletą Litecoin jest również fakt, że kryptowaluta posiada otwarty i dostępny dla każdego kod źródłowy. Każdy użytkownik może do niego zajrzeć i sprawdzić, w jaki sposób działa kryptowaluta, a także zobaczyć, czy w jej kodzie nie ma budzących wątpliwości skryptów. Do kodu Litecoin nie tylko można zajrzeć, ale również kopiować go, modyfikować, a nawet udostępniać zmienione wersje.

W założeniu twórców na rynek dostanie się 84 miliony Litecoin’ów.

Litecoin i Bitcoin – czym się różnią?

Według twórcy szybkość Litecoin’a to zasługa szybkości przetwarzania bloków. Litecoin dokonuje przetwarzania co ok. 2.5 minuty, natomiast Bitcoin (dla porównania) co 10 minut. Każda wydobyta moneta może być podzielona na 100 000 000 mniejszych jednostek.

Litecoin – jak twierdzą eksperci – jest udoskonaloną wersją Bitcoin’a. Kryptowaluta wykorzystuje inny system szyfrowania transakcji, co sprawia, że użytkownicy i ich portfele są bezpieczniejsza, ale i zmieniają się możliwości wydobywania kolejnych monet.

Obecnie wartość wszystkich wydobytych Litecoin wynosi zaledwie kilkadziesiąt milionów dolarów. Pesymiści mogą nie być pod wrażeniem takiego wyniku. Jednak jeszcze do niedawna to właśnie Bitcoin znajdował się na podobnym finansowym pułapie co Litecoin, a obecnie jego wartość poszybowała mocno w górę i wynosi ponad 2.5 mld dolarów.

Wydobywanie Litecoin

Litecoin różni się od popularnego Bitcoin również sposobem wydobywania – o czym już wspomnieliśmy wcześniej. Górnicy – czyli komputery, które rozwiązują skomplikowane algorytmy i w zmian otrzymują wynagrodzenie w postaci monet – są inaczej skonstruowane do pracy “wydobywczej” niż w przypadku Bitcoin. A dzieje się tak ze względu na różne algorytm mieszania. Bitcoin wykorzystuje algorytm SHA-256, a Litecoin algorytm zwany po prostu Scrypt.

Aby wejść w posiadanie Litecoin, nie trzeba go oczywiście samodzielnie wydobywać. Ta kwestia nie zmienia się w przypadku tej waluty. Można ją zakupić za pośrednictwem specjalnych giełd. Niektóre z nich umożliwiają zakup kryptowalut również za zwykłą gotówkę.

Różne rodzaje cyfrowych portfeli

Litecoin podobnie, jak inne kryptowaluty przechowywany jest w cyfrowym portfelu. Użytkownik ma do wyboru korzystanie z jego wersji desktopowej, mobilnej, czy też nawet fizycznej na zewnętrznym dysku twardym. Inni posiadacze Litecoin’ów decydują się na wygenerowanie klucza prywatnego i drukowanie jego papierowej wersji. Każdy portfel wymaga do przesyłania i odbierania monet Litecoin kluczy prywatnych. Są one przechowywane w portfelu sprzętowym i są one o wiele skuteczniejszym sposobem na zabezpieczenie kryptowaluty niż ich wersja online.

Twórcy zalecają do wykonywania transakcji używania oficjalnego oprogramowania Litecoin – Litecoin Core. Aplikacja jest na bieżąco aktualizowana, co gwarantuje jej bezpieczeństwo. Dzięki wybraniu właśnie jej do tworzenia operacji unikamy pośredników, pobieramy cały blok blockchain bezpośrednio z sieci peer-to-peer.