Kurs Liska (LSK) notowany w PLN, USD, GBP, EUR, BTC

Lisk jest 17-stą co do wielkości kryptowalutą na rynku. Mimo tego, niewiele osób, które nie zajmują się kryptowalutami, zdaje sobie sprawę z jej istnienia. Jest to stosunkowo nowy twór, który szybko zyskuje na popularności i zaufaniu wśród użytkowników. Głównie ze względu na zespół programistów ją tworzących, którzy postawili w jej konstrukcji na kilka innowacyjnych rozwiązań.

Kryptowaluta Lisk – czym się wyróznia?

Lisk wyróżnia się w stosunku do innych kryptowalut unikalną konstrukcją. Jest pierwszą modułową kryptowalutą, która wykorzystuje tzw. sidechains. Podstawą jej konstrukcji są zatem moduły, które stanowi trzon całego projektu. Wizją jej twórców jest tworzenie zdecentralizowanej platformy, która umożliwia rozwój i dystrybucję aplikacji JavaScript opartej na technologii blockchain i łańcuchów bocznych. Co więcej, Lisk pozwala na łatwy dostęp do całej struktury sieci przy pomocy dedykowanych narzędzi.

Powstanie Lisk

Lisk powstała dzięki programistom Max Kordek i Oliver Beddows, którzy w styczniu 2016 roku uruchomili zbiórkę na swój projekt w technologii ICO. Zaledwie kilka miesięcy później, po sukcesywnym zakończeniu akcji, została uruchomiona główna sieć Lisk. Zebrane na rozwój waluty środki przekazane zostały na konto utworzonej w Szwajcarii fundacji o tej samej nazwie. Głównym kontraktorem Lisk, którzy pozwala na rozwój i zatrudnianie pracowników sieci jest załozona w Berlnie Lightcurve GmbH, w której pracuje obecnie około 40 osób.

Od momentu powstania sieć prężnie się rozwija i zyskuje coraz większą popularność na rynku kryptowalut. Wraz z jej obecnością wokół niej zaczęły się tworzyć społeczności wspomagające tworzenie niezbędnych do zarządzania siecią narzędzi i dzielące się swoimi opiniami i wskazówkami z pomysłodawcami.

Ekipa tworząca sieć Lisk nie spoczywa na przysłowiowych “laurach” i ciągle pracuje nad ulepszaniem swojego “dziecka”. W planach programistów jest wypuszczenie dużej aktualizacji do aplikacji, która pozwoli na usprawnienie praktycznie każdego aspektu działania sieci. Począwszy od komunikacji między poszczególnymi węzłami, przez logikę aplikacji, a na warstwie bazy danych skończywszy.

Podczas, gdy obecnie trwają pracę nad sporą aktualizacją, programiści już myślą nad kolejną, która wprowadzi duże zmiany do systemu prowizji. Obecnie każda transakcja w ramach systemu jest stała. Wkrótce ma pojawić się dynamicznych system prowizyjny, który będzie obejmował wszystkie rodzaje dokonywanych w ramach sieci transakcje.

Budowa sieci

Wybranym przez programistów językiem, w którym tworzone są aplikacje jest JavaScript. Daje to ogromne możliwości i perspektywy dla rozwoju, gdyż jest to obecnie język, którym operuje całkiem spora rzesza utalentowanych specjalistów. Co więcej, dzięki udostępnionym przez twórców Lisk narzędziom – takim, jak SDK Lisk – możliwe jest konstruowanie przez nich zarówno backendu, jak i frontendu aplikacji, czyli tworzenie funkcjonalności, jak i oprawy wizualnej do projektu. Programiści mogą tworzyć aplikacje w wygodnym do pobrania pakiecie, co zachęca do podejmowania działań w ramach nowej sieci.

Lisk Core stanowi główny węzeł ekosystemu Lisk. Jednak nie jest one jego jedyną składową. W ramach niego spotykamy także inne elementy całego systemu.

Lisk Hub jest aplikacją desktopową, która działa jak znany nam doskonale z BTC portfel. Pozwala ona na wykonywanie transferów środków, a także przeglądanie plików Blockchain.

Do dyspozycji użytkowników Lisk została oddana także minimalistyczna wersja portfela. Znana tutaj jako Lisk Nano. Lisk Nano daje możliwość wykonywania transakcji, a także posiada szereg innych funkcjonalności. Niestety za jego pośrednictwem nie jest możliwe przeglądanie plików Blockchain.

Innym narzędziem, które jest oddane w ręce użytkowników, stanowi Lisk Elements. Stanowi on zbiór skryptów JavaScript, które są pomocne w tworzeniu transakcji, a także podpisywaniu wiadomości, szyfrowaniu wiadomości, czy też pobieraniu informacji z głównego systemu Lisk – Lisk Core.

Narzędzi, które dostępne są w ramach Lisk jest jeszcze więcej. Co sprawia, że kryptowaluta i tworzona w jej ramach sieć przyciąga wielu zainteresowanych nowinkami technicznymi programistów, które mogą pomóc w rozwoju funkcjonalności platformy.