Kurs Ethereum (ETH) notowany w PLN, USD, GBP, EUR, BTC

Ethereum to kryptowaluta, a zarazem specyficzna platforma, pozwalająca użytkownikom na całkowicie niezależne tworzenie oraz rozpowszechnianie aplikacji. Łączy w sobie rozwiązania znane z bitcoina, a także oferuje zupełnie nowe funkcjonalności. Medium wymiany w tej rozproszonej sieci odbiorców jest Ether (ETH).

Historia kryptowaluty Ethereum

Ethereum to kryptowaluta, której powstanie zainspirowane zostało wykorzystywaną w Bitcoin technologią blockchain. Projekt zapoczątkowany został pod koniec 2013 roku przez Vitalika Buterina, rosyjskiego programistę. Kryptowaluta Ethereum opracowywana była z myślą o utworzeniu zdecentralizowanej sieci przeznaczonej do projektowania aplikacji. Projekt szwajcarskiej firmy Ethereum Switzerland GmBH sfinalizowany został dzięki akcji crowdfundingowej, poprzez sprzedaż tokenów ETH. Ostatecznie blockchain uruchomiony został 30 lipca 2015 roku.

Specyfikacja Ethereum

Platforma Ethereum opiera się na technologii blockchain, przeznaczonej do kreowania inteligentnych kontraktów (smart contracts). Mają one postać cyfrowych skryptów, umów oraz aplikacji, zapisywanych w łańcuchu bloków Ethereum. Jednym z takich kontraktów jest na przykład Golem, wykorzystujący tokeny do przesyłania transakcji za współtworzenie rozproszonej maszyny obliczeniowej. Głównym środkiem płatności pozostaje Ether (ETH). Na skutek hard forka przeprowadzonego w 2016 roku, konfliktów między użytkownikami oraz ze względu na podział sieci, obecnie obowiązuje również token Ethereum Classic (ETC). Tworzenie aplikacji odbywa się przy użyciu zdecentralizowanej sieci peer-to-peer EVM (Ethereum Virtual Machine, złożonej z węzłów tworzonych bezpośrednio przez użytkowników kryptowaluty. W każdym z nich zaimplementowane są takie same instrukcje tworzenia inteligentnych kontraktów. EVM pozwala na przetwarzanie różnych języków programowania, bazujących na takich wariantach jak Java, Go, Python czy C++. Aby zwiększyć bezpieczeństwo, środowisko pozostaje całkowicie odseparowane od wszystkich procesów maszyny posiadających uruchomiony węzeł.

Dystrybucja i wydobycie kryptowaluty

Maksymalna ilość tokenów Ethereum nie jest znana, natomiast podaż Ethereum Classic ograniczona została do 230 milionów. Niezmienną nagrodą za blok pozostaje obecnie 5 monet. Pierwsze tokeny Ether sprzedane zostały celem zdobycia funduszy na rozpoczęcie całego projektu, przez organizację o profilu non-profit Etherem Foundation. Sprzedaż rozpoczęła się 20 lipca 2014 i trwała do 2 września tego samego roku. Udało się w ten sposób zebrać 31,519 BTC, czyli ówczesną równowartość 18,439,086 dolarów amerykańskich. Łącznie podczas ICO rozprowadzonych zostało 60 milionów ETH. Obecnie nowe tokeny zdobyć można poprzez mining, przy użyciu programu Genoil Ethminer. Prędkość wydobycia ETH metodą Proof-of-Work zależy w największym stopniu od wydajności pamięci karty graficznej, więc kopanie kryptowaluty na tradycyjnym CPU nie jest polecane. Obecnie nie ma jeszcze możliwości kopania Ethereum metodą Proof-of-Stake.

Ethereum a Bitcoin

Zarówno Ethereum, jak i Bitcoin opierają się na głównych zasadach łańcucha bloków oraz kryptografii. Oba systemy znacząco jednak się od siebie różnią, nie tylko zastosowanym językiem oprogramowania. Podczas gdy Ethereum przeznaczony jest przede wszystkim do zawierania inteligentnych kontraktów zapisanych w łańcuchu bloków, blockchain Bitcoina służy głównie w celach związanych z obrotem oraz wytwarzaniem kryptowaluty BTC. Ether pozostaje tymczasem zaledwie jednym z wielu elementów całego protokołu, będącego środowiskiem idealnym dla firm poszukujących nowych możliwości zawierania kontraktów w bezpiecznej i zdecentralizowanej sieci. Podobieństwa ograniczają się do kwestii wydobycia przy użyciu metody Proof-of-Work. Poza wykorzystaniem znanych z Bitcoina koparek, Ethereum już wkrótce umożliwi użytkownikom możliwość wydobycia poprzez Proof-of-Stake. Wówczas nowe monety będą tworzone przy użyciu już istniejących, znajdujących się w oficjalnym oraz funkcjonującym jako węzeł sieci portfelu.