Kurs Bitcoina (BTC) notowany w PLN, USD, GBP, EUR

  • USD
  • EUR
  • GPB
  • AUD
  • JPY
  • BTCBitcoin(BTC)$8615.842753146.99%
  • ETHEthereum(ETH)$268.3160876416.51%
  • BCHBitcoin Cash(BCH)$432.6772029046.67%

 

Bitcoin jest innowacyjną siecią płatności oraz zupełnie nowym rodzajem środka płatniczego. Jako jedna z pierwszych udanych implementacji koncepcji kryptowaluty, korzysta z technologii peer-to-peer. Nie występuje w niej żadna kontrola centralna czy właściciel, a wszyscy użytkownicy są sobie równi. Kod źródłowy systemu pozostaje dostępny dla wszystkich i całkowicie otwarty. Transakcje odbywają się błyskawicznie i bez żadnych pośredników. Jednostką kryptowaluty jest BTC.

Historia kryptowaluty Bitcoin

Kryptowaluta Bitcoin opracowana została przez osobę lub grupę osób pod pseudonimem Satoshi Nakamoto. Początkową specyfikację systemu zaprezentowano w 2009 roku, a następnie wykopany został również jej pierwszy blok. Obecnie projekt nie jest już rozwijany przez oryginalnego twórcę, a utrzymaniem oryginalnego kodu źródłowego zajmuje się głównie społeczność deweloperów i wolontariuszy. Zgodnie z początkowym założeniem, liczba bitmonet jest ograniczona, a ich produkcja oraz podaż ulega stopniowemu zmniejszeniu.Wysyłane przez internet środki są w stanie dotrzeć do każdego miejsca na ziemi, jednak operować mogą nimi jedynie osoby dysponujące prywatnym kluczem. Nie ma możliwości cofnięcia transakcji, a zatem raz przesłane bitcoiny nie mogą już wrócić do portfela użytkownika.

Specyfikacja kryptowaluty Bitcoin

Bitcoin opiera się na transakcjach zapisywanych w rejestrze publicznym, które dostępne są dla wszystkich. Użytkownik może prześledzić każdą operację, odczytać wartość przesyłanej kwoty czy sprawdzić adres nadawcy i odbiorcy. Nie ma jednak możliwości zweryfikowania tożsamości poszczególnych użytkowników, którzy pozostają dla siebie całkowicie anonimowi. Żaden z nich nie może też dysponować adresem innego użytkownika. Potrzebny jest do tego klucz prywatny, generowany razem z adresem publicznym. Rejestr Bitcoina to rozproszony i zdecentralizowany łańcuch bloków, w których grupowane są poszczególne transakcje użytkowników. Odbywa się to w formie łańcucha, liniowo oraz chronologicznie. Starszych bloków nie da się ani usuwać, ani poddawać żadnym modyfikacjom. Sieć peer-to-peer Bitcoina nie posiada ponadto ograniczeń rejestrów bankowych, które kontrolowane są przez centralnego zarządcę. Jakiekolwiek ingerencje są odrzucane, ponieważ odstają od wspólnej wersji blockchaina. Kod źródłowy jest jawny i otwarty, a jego przejrzystość wyklucza ryzyko oszustwa.

Bitcoin – wydobycie

Generowanie bitcoinów odbywa się poprzez odnajdywanie rozwiązań bloków metodą proof-of-work. Im większą mocą obliczeniową dysponuje wykorzystana do tego celu koparka, tym więcej prób ma szansę wykonać. Głównym parametrem decydującym o efektywności i szybkości tego procesu jest tzw. trudność wydobycia. Czynnik ten jest zmienny, aby możliwe było zachowanie prędkości zatwierdzania poszczególnych bloków. Początkowo parametr trudności był niski, przez co do miningu wykorzystywano nawet zwykłe komputery. Obecnie jednak nie jest to już opłacalne, ze względu na znaczący wzrost trudności kopania. Wydobyciem monet zajmują się więc specjalne zrzeszenia górników, które dysponują bardzo dużą mocą obliczeniową. Wykorzystuje się w tym celu również urządzenia dedykowane ASIC, zaprojektowane specjalnie do kopania Bitcoinów. Są one jednak bardzo kosztowne, więc dla zwykłych użytkowników najlepszym wyjściem pozostaje kopanie innych kryptowalut lub kupno BTC.

Dystrybucja Bitcoinów

Początkowo nagrodą za wykopanie bloku było 50BTC, a następnie 25BTC. Obecnie wynosi 12,5BTC. Zmniejszenie nagrody o połowę odbywa się co każde 210.000 bloków, czyli średnio raz na cztery lata. Najbliższy spadek szacowany jest na lipiec 2020 roku. Maksymalna ilość monet ustalona została na 21 milionów, jednak taka ilość prawdopodobnie nigdy nie zdoła trafić do obiegu. Sporo portfeli zostało zapomnianych lub porzuconych, ponieważ Bitcoin początkowo nie był zbyt wiele warty. Wielu użytkowników nie przywiązywało wagi do zabezpieczenia kluczy prywatnych, a także świadomie formatowało dyski z monetami. Ostatni Bitcoin najprawdopodobniej zostanie wydobyty w 2140 roku.